Yeşil Kart Sigortası

Yeşil Kart Sigortası, anlaşmalı ülkelerde aracınızla bir kazaya sebep olduğunuzda o ülkenin yasalarına göre maddi ve bedeni hasarları karşılar.

Yeşil Kart Sertifikası, Türk Hükümeti’nin de imzaladığı 1959 tarihli Strasbourg Anlaşması çerçevesinde, yeşil kart sistemi dahilindeki ilkelere, Mali Mesuliyet Poliçesinin uluslararası uzantısı şeklinde, kaza mahalli ilke mevzuatı ve limitleri dahilinde teminat veren, uluslararası, yeşil renkli ve tek formatla düzenlenen bir belgedir.

Yeşil Kart Sistemine üye ülkelerin tamamı için tıklayınız.

Poliçenizin düzenlenebilmesi için Taşıt Ruhsatı ve geçerli Türk Trafik Sigortası fotokopilerinin ibraz edilmesi yeterlidir.


Yeşil Kart Sigortası Kimlere Verilir?

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu Karayolları İç Ulaştırma Komitesi Karayolu Ulaşım Çalışma Grubu tarafından oluşturulan bu sistemde, yeşil kart sahibi olmak için üye ülkelerden birinin plakasına sahip olmak yeterlidir. Zira bu uygulamanın amacı üye ülkelerdeki araç sahiplerinin kolaylıkla erişip, yaptırabileceği standart bir sigorta protokolü ortaya koymaktır.

Bu anlamda Yeşil kart kimlere verilir sorusundan ziyade, bu uygulamaya hangi ülkelerin dahil olduğu önemlidir. Zira sağlıktaki Yeşil kart uygulaması gibi kişilere göre değişen bir sistemden bahsetmiyoruz.

Karayolları ile bağlantı sağladığımız ülkelerden, AB üyesi olanların bu konuda herhangi istisnai bir uygulaması bulunmaz. Yani, Avrupa ülkelerinin çoğunluğunda, Uluslararası Motorlu Taşıt Sigorta Kartı , tavsiye karardaki standartlara uygun şekilde dağıtılır ve kontrolü sağlanır. Bir diğer deyişle, Türkiye’den alacağınız Yeşil kartlar birçok Avrupa ülkesinde geçerlidir ve sadece plaka numaranız kullanılarak tespiti yapılabilir.

 

Yeşil Kart Sigortası İçin Gerekli Belgeler

Uluslararası araç sigortası olarak da nitelendirebileceğimiz bu sigortayı yaptırabilmek için onlarca sayfa belgeye gerek yok. Uluslararası taşıt sigortası poliçenizi oluşturmak için sadece aracınıza ait geçerli bir ruhsat ve herhangi bir trafik sigortası (yerel) poliçenizin fotokopilerini sunmanız yeterli olacaktır. Bu noktada önemli olan, sunacağınız fotokopilerin güncel ve geçerli belge asıllarına ait olmasıdır.

Biz, sürecin geri kalanını en kısa sürede tamamlayarak, sizlere onlarca ülkede geçerli uluslararası motorlu taşıt sigortanızı teslim ederiz.